The texts on this site have been auto-translated which may result in some linguistic errors.

Nyhet

Kvinnors rättigheter ej på agendan när Indien närmar sig talibanstyret

Publicerad: 28 oktober, 2025

Indien närmar sig det talibanstyrda Afghanistan och öppnar åter en ambassad i Kabul. Bilden visar den indiska ambassaden i Kabul 2018. Bild: Indiens ambassad i Kabul/Facebook via Wikimedia Commons.

Den 10 oktober välkomnade Indiens utrikesdepartement en delegation från talibanstyret till Delhi. Landet ska åter öppna en ambassad i Kabul och uttrycker sitt djupa intresse för Afghanistans utveckling och framsteg. Besöket har väckt bred kritik mot hur Indien prioriterar kvinnors rättigheter. 

När talibanerna tog över makten 2021 stängde Indien sin ambassad i Afghanistan. Talibanstyret har, till skillnad från Islamiska republiken Afghanistan (2004–2021), inte erkänts som stat. Varken av Indien eller något annat land. Men med återöppnandet av sin ambassad i Kabul och välkomnandet av en afghansk delegation säger sig Indien nu vara “fullt engagerade” i Afghanistans suveränitet och självständighet.  

I samband med det afghanska besöket lyfte Indien fram sitt fortsatta stöd till civilbefolkningen i Afghanistan inom sjukvård, nödhjälp och matbistånd. Något den afghanska utrikesministern Amir Khan Muttaqi ska ha uttryckt uppskattning för. 

Muttaqis besök i Delhi väckte uppmärksamhet. Inte minst eftersom ministern den 10 oktober höll en presskonferens på Afghanistans ambassad där kvinnliga journalister uteslöts.  

BBC skriver att upplägget fördömts av indiska debattörer och journalistkåren. Kritiken förmodas också ha bidragit till att Muttaqi höll en ny presskonferens den 12 oktober där kvinnliga journalister tilläts delta. Att han då behövde svara på kvinnliga journalisters frågor om kvinnors och flickors rättigheter såg några journalister som BBC talat med som en framgång.  

Sedan talibanerna tillträdde har de kvinnors och flickors mänskliga rättigheter begränsats systematiskt. Enligt FN:s jämställdhetsorgan UN Women har talibanernas påbud inskränkt kvinnors rörelse-, utbildnings- och jobbmöjligheter på ett sätt som “utplånar kvinnors och flickors röster och perspektiv från offentliga platser”. 

Den indiska regeringen har tidigare uttryckt oro över kvinnors rättigheter under talibanernas styre. Vid en pressträff 2022 förklarade Arindam Bagchi, dåvarande talesperson för Indiens utrikesdepartement, Indiens ståndpunkt i frågan:  

– Vi har alltid betonat vikten av att inrätta en inkluderande och representativ regering som respekterar alla afghaners rättigheter och säkerställer kvinnors och flickors lika rättigheter att delta i alla aspekter av det afghanska samhället, inklusive tillgång till högre utbildning. 

Det finns inga tydliga indikationer på att frågan om kvinnors rättigheter varit uppe för samtal den här gången. Kvinnor och flickor nämns heller inte i parternas offentliga uttalande från den 10 oktober. 

Den indiska journalisten Kallol Bhattacherjee kommenterade Indiens förhållningssätt till kvinnors rättigheter i utrikespolitiken i ett avsnitt av The Hindus podcast ”In Focus”: 

– Kvinnors och flickor rättigheter må vara en central tvistefråga mellan Indien och talibanerna. Men det hindrar inte Indien från att ändå ingå ett starkare partnerskap med talibanerna. 

Somliga argumentera för att också Sverige ska initiera fler kontaktytor med talibanregimen. I en debattartikel i DN i augusti manade en grupp debattörer med bakgrund i diplomati, bistånd och försvar den svenska regeringen att öppna för diskreta kontakter med talibanregeringen:  

– Regeringen har sagt att vi fortsatt ska stödja afghanska kvinnor och flickor. Det görs bäst i dialog, även om det kräver diplomatiska kontakter med en regim vi ogillar. 

När nu Indien fortsätter sin dialog med talibanerna, återstår det att se om kvinnors rättigheter hamnar på framtida dagordningar. 

Är det något i texten som inte stämmer? Kontakta oss på opinion@fuf.se

Dela det här: