The texts on this site have been auto-translated which may result in some linguistic errors.

Agenda 2030: Så går det för Sverige

År 2030 närmar sig snabbt – året då världen ska ha uppnått de 17 globala målen för hållbar utveckling. Sverige låg högt i rankingen när arbetet inleddes 2016, men internationella jämförelser visar att måluppfyllelsen sedan dess knappt har ökat. Trots uttalade höga ambitioner från regeringen halkar Sverige efter, och frågan om Sverige faktiskt kommer att nå de globala målen blir allt mer aktuell. 

Riksrevisionen, en oberoende myndighet som granskar staten, presenterade i september 2025 sin granskning av Sveriges arbete med Agenda 2030. Den pekar på brister i regeringens styrning och samordning av genomförandet. Om målen inte nås i tid riskerar viktiga delar av Agenda 2030 att förbli ouppfyllda – med konsekvenser för människor, miljö och Sveriges roll i den globala utvecklingen.  

I vad och varför brister Sveriges arbete med Agenda 2030? Hur påverkar Sveriges genomförande av agendan andra delar av världen? Vad behöver förändras i arbetet för att målen ska kunna uppfyllas? 

Välkommen till ett samtal där vi benar i Sveriges Agenda 2030-arbete tillsammans med 

Arvid Segerström, Effektivitetsrevisor och projektmedarbetare i riksrevisionens granskning 

och 

Parul Sharma, människorättsjurist och tidigare ordförande för regeringens Agenda 2030 delegation 

Samtalet leds av en moderator från FUF.  

Varmt välkomna! 

Seminariet kommer även livestreamas till FUF:s Youtube-kanal @Fufplay. 

För att ta del av detta seminarium på Lila scenen krävs en entrébiljett till utställartorget som kostar 100 kr.

Dela det här: